Lab Coats and Jackets
Choose from the following types of lab coats:
• General purpose
• Controlled environments
• Chemical resistant
• Heat and fire-resistant
To help ensure maximum protection, lab coats and jackets should be selected based on the specific hazards and requirements of the work environment. Regulatory compliance details can be obtained at the individual product level.
Filtered Search Results
Keystone Safety White SMS Lab Coats, Snap Front, Knit Wrists
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Latex free SMS lab coats with three convenient pockets offer barrier protection while keeping the wearer cool and comfortable.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Janitorial, Manufacturing, Food Service, Industrial, Medical, Cleanroom, Pharmaceutical |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Seam Type | Serged |
| Model | LC3-WK-SMS |
| Latex Free | Yes |
| No. per Pack | 30/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI 101-1996 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Single |
| Cleanroom Class | Class 10,000 (ISO 7) |
|---|---|
| Color | White |
| Closure Type | Snaps |
| No. of Pockets | 1 |
Dukal™ Non-Sterile Lab Coat With Pockets
Non-Sterile Lab Coat With Pockets have multiple layers of SMS material to provide protection, quality, and comfort
| Color | White |
|---|---|
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS Fabric |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
International Enviroguard™ Polypropylene Lab Coats with Three Pockets, Knit Wrist and Collar
Dark blue lab coats are made of heavyweight polypropylene to provide affordable protection against dirt, grime, and particulates in non-hazardous environments.
| Resistance | Particulates |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Color | Navy |
| Model | K2047DB |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Kappler™ ProVent™ 10,000 Limited-Use Lab Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Comfortable fit in a tailored style
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Weight (English) | 18 lb. |
| Material | ProVent Fabric |
| Certifications/Compliance | ASTM 1670, ASTM 1671 |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| Weight (Metric) | 8.2 kg |
| No. of Pockets | 3 |
CritiCore Protective Wear Poly Cotton Lab Coat in White
Poly cotton lab coat in white designed with 3 pockets, knit cuff sleeves, and a snap front enclosure.
| Resistance | Particulates |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | White |
| Material | Polycotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Cellucap Spunbond Polypropylene Lab Coats, Knit Wrists and Collar
Lab coats with a heavier polypropylene alternative for splash protection from non-hazardous liquids.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| Model | 3330W |
| Weight (English) | 0.06 lb. |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | For splash protection from non-hazardous liquids and dry particulates |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| Weight (Metric) | 0.03 kg |
| No. of Pockets | 3 |
CritiCore Protective Wear Hip-Length Fluid Barrier Lab Coat
Hip-length fluid barrier lab coat constructed with a fluid-repellant front and a breathable, 100% polyester back to optimize protection and comfort.
| Resistance | Particulates |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | White |
| Material | Polyester |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Keystone Safety Blue Polypropylene Lab Coats, Elastic Wrists
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Cool and comfortable polypropylene lab coats are ideal for nonhazardous areas where a low particulate barrier is needed.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Food, Manufacturing, Light Industrial, Medical |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
| Model | LCO-BE-NW |
| Latex Free | Yes |
| Weight (English) | 1.4 oz. |
| No. per Pack | 30/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI 101-1996 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Single |
| Weight (Metric) | 40 g |
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ DL151BJ Ladies Long Length Lab Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ladies full cut, a-line design lab coats are constructed with fluid and stain resistant fabric that meets AAMI PB70 Level 2 for use in BSL-1 and BSL-2 laboratories.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | 360° Fluid Resistance Front, Shoulders, and Back |
| Length (Metric) | 99 cm |
| Length (Metric) Cuff | 10.1 cm |
| Length (English) | 39 in. |
| Sleeve Style | Tapered |
| Material | Polyester,Carbon |
| Permeability | Overall Air Permeability 18 CFM (ASTM D737) |
| Gender | Women's |
| For Use With (Application) | Anatomic Pathology, Clinical Pathology, Clinical Laboratory, Phlebotomy, Specimen Collection, Research, Dental |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Includes | Hang Loop |
| Resistance | Fluids,Stains |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Latex Free | Yes |
| Weight (English) | 0.7 lb. |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910, AAMI PB70 Level 2 Protection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Jackets, Sky Blue
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Sky Blue |
| Model | 3630SB |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
CritiCore Protective Wear Flame-Resistant Women's Lab Coat
These flame-resistant lab coats were developed specifically to fit the female form while also providing the protection required in many of today’s high-tech laboratories and research facilities.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Arc Flash Rating | HRC 1 |
| Material | FR Cotton |
| Certifications/Compliance | NFPA 70 E compliant |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Keystone Safety Heavy Duty Polypropylene Lab Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Disposable lab coats are manufactured with strong, breathable, non-linting polypropylene fabric. Protects against dirt, grime, and dry particulates in non-hazardous environments.
| Includes | Thumb Loop |
|---|---|
| Disposable | Limited-use |
| Color | Navy |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 30/Pk. |
| Certifications/Compliance | Class 10,000, ISO 7 |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Manufacturing, Food Service, Industrial, Medical, Pharmaceutical |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
Keystone Safety KeyGuard Microporous Lab Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Latex free microporous lab coats are a cost savings alternative to Tyvek and provide contamination control in a variety of environments including cleanrooms.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Color | White |
| Model | LCO-WE-KG |
| Latex Free | Yes |
| Material | Microporous Film |
| No. per Pack | 30/Pk. |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Manufacturing, Food Service, Industrial, Medical, Pharmaceutical |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
Valutek™ Microporous Lab Coats with Full Zipper
Lab coats are manufactured with non-linting microporous film bonded with a non-woven fabric to provide barrier protection against non-toxic particulates, liquids, sprays, and dust.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Cleanroom Class | Class 1-10 (ISO 3-4) |
| Color | White |
| Material | Microporous Composite Fabric |
| For Use With (Application) | Electronics, Medical Device, Pharmaceutical |
| Closure Type | Zipper |
| Collar Type | Single Ply |
| Sterility | Non-sterile |